16
48
Eight pounds and fivepence
The first three is 3000 and the second three is worth 300.
Three bills
Three pennies in a decimal part of a dollar would be equivalent to 0.03 dollars. This is because there are 100 pennies in a dollar, so each penny is worth 0.01 dollars. Therefore, three pennies would be worth 0.03 dollars in decimal form.
You already know the value of three bananas (2 oranges). Divide 24 by 3 and multiply by the value: 24/3 = 8 x 2 = 16 oranges is the value of 24 bananas.
10,000 what? 10k pounds, calories, crates, apples, oranges, days worth of, rice?
48
Only the very rich since oranges were at times, worth their weight in gold!
If 3 plums = 2 apples, then 24 plums = 16 apples: 24 ÷ 3 = 8, then multiply 8 x 2 = 16.
You have to have like forms to add them or subtract one from the other if the answer is to be a single form quantity. You cannot subtract 2 oranges from a dozen apples. You first would have to convert the apples to mush, then subtract the equivalent of 2 oranges worth of mush, and then see how much mush you have left. If you added 2 oranges to a dozen apples, you would first convert both to a common form, mush, then add the apple mush and the orange mush to see how much fruit mush you have. Similarly, with fractions, you have to convert them to a common form, referred to as their common denominator, then you can add or subtract to find the result in their common form. If you do not convert the fractions to a common form, or denominator, the resulting answer will look like the original question and not be an answer at all.
on a golden delicious tree about 3 hours of pickings worth
In accounting and general business, the cost of a goods or service is the total monetary value required to create the goods or service. So in selling a basket of apples, the cost of the basket and apples is the cost paid for the basket and the cost of the apples. If the apples were grown, there is the cost of the labor to water, treat and harvest the apples. Worth is a term for the total monetary value of a goods or service from the buyer's point of view. Is the value that a buyer would actually pay to own the goods for service. If you have a flat tire in a remote location, the worth of someone who will change your flat tire with a spare is high. If you do not have a flat tire, the value that same person is zero. Products and services can also have intrinsic or sentimental worth but that is not a business discussion.
Marcy bought 6 apples priced at $0.35 each. She used a coupon worth $0.50 off the total cost. Which number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples? Solution: 6 apples priced at 0.35 each Therefore cost of 6 apples= $(6 × 0.35)=$2.1 now, She used a coupon worth $0.50 off the total cost $2.1-$0.50=$1.60 Number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples: (6 × 0.35) - 0.50 = 1.60
The Three Stooges each have a net worth of about ten million dollars.
In cribbage, three of a kind is worth 6 points.
Yes. Mexico is the 5th largest producer of oranges in the world, with 3.9 million metric tons (2013). It is also the 5th largest exporter of orange juice, with 127,670 metric tons worth of juice. Finally, exports of fresh oranges are much smaller, consisting of only 30 metric tons.