answersLogoWhite

0

If one bottle of shampoo costs 6 for 8 ounces, a second bottle costs 4 for 5 ounces of shampoo the first bottle has the lower unit rate at 1 unit lower.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does a bottle of head and shoulders shampoo cost?

It depends where you buy it - and what size the container is ! For example, a 250ml bottle from Sainsbury's costs £2.99


How much did a bottle of shampoo cost in 1960?

The cost of a bottle of shampoo in 1960 would have varied depending on the brand, size, and location of purchase. On average, a basic bottle of shampoo in 1960 would have cost around $0.50 to $1.00. However, luxury or specialty shampoos could have cost more. It's important to consider inflation and changing economic factors when comparing historical prices to modern-day costs.


How much did it cost you to get T-GEL?

The amount that it costs for a person to purchase T-gel will depend on where the shampoo is purchased. The average cost for a bottle of T-gel is between $6 and $7.


A bottle of wine costs 10 and the wine costs 9 more how much does the bottle cost?

10.


How do you find how much something costs per ounce?

To find the cost per ounce, divide the total cost by the number of ounces. For example, if an item costs $5 and weighs 10 ounces, the cost per ounce would be $5 divided by 10 ounces, which equals $0.50 per ounce.


How many ounces in a bottle of grey goose?

Assuming it is an average bottle (750 Milliliters) it would work out to just over 25.36 ounces.


If bottle of wine costs ten pounds but if the wine costs nine pounds how much does the bottle cost?

1 pound surely? xo.


How much does 14 ounces of white chocolate cost?

14 ounces of white chocolate has a variety of costs available. These costs are available to see on many different websites.


What is average the cost of a bottle of vinegar in America?

It depends on the type and size. A 16 oz bottle of Apple Cider Vinegar costs about $2, the same size bottle of Balsamic Vinegar costs about $11. The costs also vary for White Vinegar, Red Wine Vinegar, and so on.


What is the cost of a bottle of coca-cola?

In the United States it costs one dollar for a 16 ounce bottle as of January 2010.


How much does a half liter bottle of coca cola cost?

A half liter bottle of coca cola costs $1.50


in 1999, a bottle cost $0.75. today, the same bottle costs $2.50. what is percent of change?

That would be a 233% increase.