Dees nuts
It works out at 3.78 cents an ounce
What is this your homework? .90/6= .15 per oz
There are 16 ounces in a pound, therefor you must divide 75 by 16. 75cents/16oz = 4.6875 cents/oz
6.5 cents
Not 6 cents but 60 cents. 0.060 is 6 cents.
There are 170 calories in Taco Bell's Cinnamon Twists.
1
6.5 ounces were .05 cents
It depends where you are shopping and much you want to buy.
12 ounces for 5 cents
First class 1 ounce is 2 cents. Two ounces in 3 cents.
$7.20/60 oz = 12 cents per ounce.
27 cents an ounce
In the UK, adjusting for currency, 60 cents worth would get you around 150 grams of sugar.
When you answer postage questions you have to put dates on it because it changes. As of May 2011, second ounces are 20 cents so it's currently 64 cents for up to 2 oz and 84 cents for up to 3 ounces.
roughly 12 cents an ounce
The first ounce is 1 Forever Stamp (currently 47 cents) additional ounces are 21 cents. Postcards are 34 cents.