answersLogoWhite

0

32 Miles Per Gallon !!

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much money in gas will it cost me to drive 1850 miles if you get 16 miles to a gallon if gas price is 3.50?

(1,850 mi) x ($3.50 / gal) / (16 mi/gal) = $404.69


How much do you have to pay for gas for 83 miles?

83 mi / 20 mpg = 4.15 gal * $2.80/gal = $11.62 (roughly).


What is th unit rate of 120 mi to 10 gal of gas?

12 mpg


If you get 25 miles to the gallon and you travel 80 miles a day how many gallons of gas do you need for 5 days?

5 day * 80 mi / day * 1 gal / 25 mi = 16 gal


How much would it cost in gas to drive 700 miles at 22 mpg?

700 mi / 22 MPG = 31.81 gal * $2.8/gal = $90


What is the cost in dollars per mile if gas cost 1.85 per gal and your car gets 18 mi per gal?

The answer is $0.10 per mile.


What is the unit rate for 390 mi on 15 gal of gasoline?

390 mi/15 gal = 26 mi/gal = 26 mpg


How much gas cost for a 1000 mile drive?

Multiply the cost of the gas you are buying by 1000mi and divide by the number of miles per gallon your vehicle receives. For example: If gas costs $4.00 and my car gets 20 mi/gal, i would multiply 4 times 1000 and divide by 20 to get $200.00. Numbers: ($4.00 x 1,000mi / 20 mpg = $200.00) Units: (dollars per gal x mi / mi per gal = dollars)


How much gas does it take to go 700 miles at 18mpg?

700 mi / 18 MPG = 38.9 gal.


How many gallons of gas do you need to drive 726 miles?

At 22 mi/gal, it will take 33 gallons.


How many miles a gallon do you get if you go 110 miles on 2.7 gallons of gas?

110/2.7 = 40.741 mi/gal


You traveled 630 kilometers on 39 liters of gas how many miles per gallon is this and how is this calculated?

630 km = 630 x .621 mi = 391 mi 39 l = 39 x.22 gal (imp) = 8.58 gal (imp) 39 l = 39 x .264 gal (US) = 10.3 gal (US) 630 km / 39 l = 391/8.58 mi / gal (imp) = 45.57 miles per imperial gallon630 km / 39 l = 391/10.3 mi / gal (imp) = 38 miles per US gallon