Multiply the known diameter by the value of PI - and you'll have your answer !
Chat with our AI personalities
diameter = circumference/pi
If a circle has a diameter of 14, the circumference is: 43.98.
The circumference of a circle is calculated using the formula C = πd, where C is the circumference, π is approximately 3.14159, and d is the diameter of the circle. In this case, the diameter is 14 feet, so the circumference would be C = π(14) = 43.982297 ft, or approximately 44 feet.
Circumference=2diameter(pi) C=2(28)(pi) C=175.92918860102842135390802946365
14 inches diameter x 22/7 = 44 inches circumference.