density is given as mass/volume.=27/9=3kg/m^3
Chat with our AI personalities
To find density, you must use the formula of D=M/V or density = mass divided by volume. You have given us 9g as a volume, but that should be either liters or some other measurement of volume. I'll assume liters. 45/9 = 5. So, The density of a solid that has a mass of 45 grams and a volume of 9.0 liters would be 5 grams/liter.
Density = mass/volume = 5.4g/(9*2*6) cm3 = 5.4/108 cm3 = 0.05 g/cm3. Balsa, one of the least dense woods, has a density of 0.16 g/cm3 which is more than 3 times the "density" of your wood! So have you discovered a super-light wood species?
Volume of silver can be calculated by dividing its weight by its density. One cubic centimeter of silver has a volume of 9. 53.
9 and its volume by 27
9 litres of water has a mass of approx 9 kilograms.It is not exactly 9 kg: the maximum density of water is 0.999 972 0 kg/litre. At room temperature (20 C) and one atmosphere, the density is 0.998 207 1 kg/litre. So the mass would be 8.98 kg.However, approx 9 kg = approx 19.84 pounds.