The diameter would be 14 cm, since the diameter is twice the radius.
Chat with our AI personalities
The diameter of a circle is double the radius. So a circle with a radius of 7 cm has a diameter of 14 cm.
The diameter would be 28 cm.
The diameter of a circle is twice its radius. Thus the radius of a circle is half its diameter. → a circle with a diameter of 15 cm has a radius of 15/2 cm = 7.5 cm
Diameter = Radius * 2 In this case, radius = 8 cm so diameter = 16 cm
The radius of a circle is half the length of its diameter. Therefore, if the diameter of the circle is 10 cm, the radius would be half of that, which is 5 cm. The formula to find the radius of a circle is r = d/2, where r is the radius and d is the diameter.