It is 9.20 dollars per toy.
Chat with our AI personalities
The rate of 46 dollars for 5 toys can be calculated by dividing the total cost of 46 dollars by the number of toys, which is 5. This gives us a rate of 46/5 = 9.2 dollars per toy. This means that each toy costs 9.2 dollars when considering the total cost of 46 dollars for 5 toys.
9.2
237,5
46 x 5 is equal to 230. This is because when you multiply a number by 5, you are essentially adding the number to itself 5 times. In this case, 46 added to itself 5 times equals 230.
In a matrix, the array 5 x 46 would give the matrix 5 rows and 46 columns, each filled in with a number.
5 dollars