answersLogoWhite

0

The SI (metric) unit of mass is the kilogram. It makes no difference whether

they're apples, pomegranates, lichi nuts, jelly beans, or shiny stones.

The English units of mass include the poundmass, the poundal, and the slug.

You've never heard of any of them because hardly anybody ever uses them,

and certainly not in everday life.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What unit of measurement would you use to find the measurement of a bag of apples?

That depends what quantity you want to measure. -- Weight of the bag of apples . . . the scale in the store, newtons or pounds -- Mass of the bag of apples . . . . . balance scale, kilograms -- Length, width, or height of the bag . . . ruler, inches or centimeters -- Volume of the bag of apples . . . tub of water, graduated cylinder, liters or fluid ounces -- Time the apples stay fresh . . . calendar, clock, hours or days


What is the base unit and appropriate unit of a bag of apples?

The base unit for a bag of apples is typically "apple" as each individual apple is counted. An appropriate unit for a bag of apples could be "pounds" or "kilograms" if referring to the weight of the bag of apples.


Is there more apples in a 1pound bag on earth or a 1pound bag on the moon?

There are six times as many apples in the bag on the Moon. This is usually used by the metric folks to point out that the pound is really a measure of Force, while the kilogram is a measure of Mass. (If the question had been 1 kg of apples on each, the answer would have been that they have the same number of apples).


What is the mass of a shopping bag full of apples?

well it all dependes on the amount of apples in the bag and the mass of the bag and each apple. If u ask me it is a bit of a stupid question ! x


What is the measure of central tendency for numbers of apples in a 2lb bag?

Mode


Which one is a lower unit price A 3lb bag of apples for 2.99 or a 5 lb bag of apples for 4.99?

the 5lb bag, you just divide the ponds by the price. Hope I helped! ;3)


A bag of apples weigh 3249grams the weight in kilograms is?

If the mass of the apples is 3,249 grams, their mass is also equal to 3.249 kilograms.(Their weight on earth is 31.84 newtons, or 7.163 pounds. In other places,it would be different. The 'kilogram' is not properly a unit of force or weight.)


What is a bag of apples measured in?

Apples are sometimes sold by the unit (for example, "the small apples cost Bs. 2.00 for 3 apples; the large ones cost Bs. 1.00 each"), sometimes by mass (which is popularly confused with "weight"). In this case, kilograms would be used in most countries.


What is the mass of a 2kg bags of apples on the moon?

The mass of a 2 kg bag of apples remains 2 kg on the Moon, as mass is a measure of the amount of matter in an object and does not change based on location. However, the weight of the bag would be less on the Moon due to its weaker gravitational pull, approximately 1/6th that of Earth's. Therefore, while the mass is constant, the weight would be about 3.2 newtons on the Moon.


What metric unit would you use to measure the weight of a bag of groceries?

You would use the metric unit "kilograms" to measure the weight of a bag of groceries.


A 2.5 pound bag of apples cost $2.99. Calculate the unit rate showing pounds of apples per dollar and the unit rate showing dollars per pound of apples?

2.99/2.5=1.196, so about $1.20 per pound of apples.


the is an appropriate unit to measure the weight of a bag of sugar?

pound