If Zoe spent $24 on mugs and the mugs cost $6 each then mugs(m) are the variable. 6(m)=24, so m=4. Zoe bought 4 mugs.
2 brushes and 3 jars of paint.
2.88 daily average 5.43 x 2 +3.54 / 5 = 10.86 +3.54 14.40/5 = 2.88 $2.88 You forgot part of the question, On Friday she spent 7.89 lunch . What was her average cost? I know the answer is 4.08, by the answer key?: but i don't know how they arrived at that answer
13.80 ÷ 30 = 0.46 each46 cents US or 46 pence in British money
An independent variable is a variable which, in the context of the experiment or the observations, can affect the dependent variable but is not affected by it. By contrast, the dependent variable is affected by changes in the independent variable. It is quite possible that there is no independent variable, as such, and each variable affects the other.
A number, multiplied by a variable is part of an Algebraic equation. A person can find out the value of the variable if they divide each side by the number that is next to the variable. For example, if the equation is 5x = 60, divide each side by 5 and the answer is x = 12.
There is a huge relationship between fixed cost and variable cost. These two costs are the opposite of each other.
True.
decrease. Think about it this way, if you have a room full of people and you get their average height(average variable cost), and now each person that walks into the room(marginal cost) is shorter than the average, the average will drop.
for me it cost 0$
There is actually not 1 right answer to this question since the amounts spent on each animal are whole, even numbers. There are several different solutions to this problem.
Direct labor and direct material is example of variable cost which increase with each increase of unit. Factory rent is example of fixed cost which remains fixed even in change in number of units produced.
Advertising is a fixed cost. Many business allocate money to each quarter to cover their advertising cost for their company.
I found two answers for this question. A function is a rule that assigns to each value of one variable (called the independent variable) exactly one value of another variable (called the dependent variable.) A function is a rule that assigns to each input value a unique output value.
2 brushes and 3 jars of paint.
5
3,000
To determine the variable cost per unit in a manufacturing process, you can divide the total variable costs by the number of units produced. Variable costs are expenses that change based on the level of production, such as raw materials and direct labor. By calculating this ratio, you can understand how much each unit contributes to these variable costs.