To calculate the price per pound of grapes, divide the total cost by the number of pounds purchased. In this case, $3.43 divided by 7 pounds equals approximately $0.49 per pound.
Chat with our AI personalities
16 pounds of apples x 1.69 per pound = 27.04
There are 16 ounces in a pound. There fore 20 oz is 1 pound and 4 oz ( subtract 16 from 20)
Are we talking about pounds (currency), or pounds ( weight) . Please clarify!!!!
120 inch pounds = 10 foot pounds.
There are 10,000 pounds in five tons.