Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Two. There are 16 oz in a pound. Thus, 8 goes into 16 two times.
Read the side of the box!
Calories in a pound of pastaThere are:approx 608 calories in 1 pound of cooked fresh pastaapprox 704 calories in 1 pound of (enriched) cooked pastaapprox 560 calories in 1 pound of (enriched) cooked whole wheat pasta.
Obviously, $2.40 is cheaper than $3.20. However, if you want to know the cost per ounce, they are both the same at 20 cents per ounce. There are 16 ounces in 1 pound.
How can it be? - 8 oz is half a pound.
[object Object]
Small scales are available for weighing food; you can also use a postal scale. If you weigh it, you will find out how much it weighs. It's very simple.
A pound of butter or margarine. A loaf of bread. Yes
A 2 pound box of cereal weighs 32 ounces. This is because 1 pound is equal to 16 ounces, so 2 pounds is equal to 32 ounces.
Each pound equals 16 ounces. So the ten pound box equals 160 ounces. (10x16=160) To find the weight of each cookie, 160 ounces divided by 216 cookies equals .74 ounce. The answer is .74 or 74 hundredths of an ounce.
A sixteen ounce box of pasta contains enough servings for 8 people. Therefore, in order to feed 200 people, you would need 25 - 16 ounce packages of pasta in order for each person to have one serving.
The box's mass would depend on what's in it,if there's nothing in it,it would be about 1 ounce,if it has 1 pound of paper,the box would obviously be 1 pound.
-- $5.12 per box -- 16¢ per ounce -- $2.56 per pound -- $5,120.00 per ton