To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
Chat with our AI personalities
560
percentage = 56%% rate:= 560/1000 * 100%= 56%
% rate:= (28/560) x 100%= 0.05 x 100%= 5%
percentage = 50%% rate:= 280/560 * 100%= 0.50 * 100%= 50%
percentage =30%% rate:= 168/560 * 100%= 0.30* 100%= 30%