answersLogoWhite

0

Cost of case divided by number of units.

For example you bought a dozen eggs for $ 24..

what is the unit price per egg?

$24 / 12 = $2 per egg.

or say you are calculating the cost of manufacturing 1 unit..

given: the cost of manufacturing 2000 units of product ABC is as follow, find unit price?

Total material cost $ 5000

Total labour cost $ 4000

Other expenses $ 1000

----------

total cost of manufacturing $ 10000

solution: Total Cost/ no. of unit manufactured

10000/2000 = $5 per unit

User Avatar

Polly Rice

Lvl 9
2y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

TaigaTaiga
Every great hero faces trials, and you—yes, YOU—are no exception!
Chat with Taiga
ViviVivi
Your ride-or-die bestie who's seen you through every high and low.
Chat with Vivi
EzraEzra
Faith is not about having all the answers, but learning to ask the right questions.
Chat with Ezra
More answers

you calculate units by times them

User Avatar

Wiki User

14y ago
User Avatar

100

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you calculate units?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp