$30.14 rounded
$30.14 rounded
$31.20
Roughly 5 gallons.
To determine the cost to fill up a 25-gallon tank, you need to know the current price of gasoline per gallon. For example, if gas costs $3.00 per gallon, it would take 25 gallons x $3.00/gallon = $75.00 to fill the tank. Simply multiply the price per gallon by the number of gallons to get the total cost.
To calculate the cost of 6.6 gallons of gas at $3.10 per gallon, you would multiply the number of gallons by the cost per gallon. So, 6.6 gallons x $3.10/gallon = $20.46. Therefore, 6.6 gallons of gas would cost $20.46 at $3.10 per gallon.
(10 miles)/(17 miles/gallon) = 0.588 gallons. So it depends on how much gasoline costs where you live. At $2.499 per gallon (remember the little nine means 9/10 of a cent), for example: (0.588 gallons)*(2.499 dollars/gallon) = $1.469
david bought 15 gallons of gasoline. his total cost was $13.60. how much was the gasoline per gallon?
Depends on the cost of the gasoline per gallon.
1.35 per gallon. Divide $21.60 by 16 gallons to get the price per gallon.
$31.20
$1.16
It takes about 2.14 gallons of crude oil to produce one gallon of gasoline.
12 gallons of gasoline weighs about 75.6 pounds @6.3 pounds per gallon.
The U.S. price of gasoline was about $1.40/gallon in 1996.
It cost 3.95
Depends on how much gasoline a gallon costs in your area.
About 5 cents a gallon
Since gasoline weighs 6.1-pounds per gallon, 4.8-gallons of gasoline weighs 29.28-pounds.