There is not enough information to answer this question. we need to know if the apples are .89 cents a pound or 89 cents each. If they are 89 cents each we need to know how many are in a pound
126 cents or $1.26
To find the cost of 3.2 pounds of apples at 43 cents per pound, multiply the weight by the price per pound: 3.2 pounds x $0.43 = $1.376. Therefore, the cost of 3.2 pounds of apples is approximately $1.38.
2.00 divided by 12 means that the apples cost 0.1666 recurring each. So if you then multiply that by 50, you find that 50 apples cost 8.333 recurring.
The cost of five apples depends on their price per apple, which can vary based on factors like location, season, and variety. For example, if apples are priced at $1 each, then five apples would cost $5. If they are $0.50 each, the total would be $2.50. To determine the exact cost, you would need the specific price per apple.
Solve the problem by treating it as a simultaneous equation question which works out as: Apples: 0.20 each Oranges: 0.10 each
the answer would be 50 cents per apple
126 cents or $1.26
it cost 25 cents in 1995.
20 dollars and 100 cents
Well, isn't that just a happy little question? If each apple is 25 cents, and you have 9 apples, you can find the total by multiplying 25 cents by 9. So, 25 cents times 9 is $2.25. Just imagine all the lovely apple pies or paintings you could create with those 9 apples!
A pair of oranges costs 90 cents and a pair of apples costs 70 cents. A pair with one of each costs 80 cents.
2.00 divided by 12 means that the apples cost 0.1666 recurring each. So if you then multiply that by 50, you find that 50 apples cost 8.333 recurring.
Apples weren't sold by the pound, they were sold by the barrel.
About 25 Cents Each Balloon .
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2
30 to 40 cents each
Each apple costs 0.75