IT IS 290 DONT YOU KNOW ARE YOU A KID
Chat with our AI personalities
145
WORKAn engine is used to lift a beam weighing 9800 n up to 145 m how much work must the engine do to lift this beam?Solution1.This is what you know:force: F =9800 n distance: d =145 m2.This is what you need to find out:work: W = ? J3.This is the procedure you need to use:Substitute the known values f= 9800 n and d = 145 m into the work equation:W = Fd = (9800 N)(145 m) = N·m = 1421000 J4.Check your answer:Check your answer by dividing the work you calculated by the distance given in the problem. The result should be the force given in the problem.
7
Peterson Number:145 = 1! + 4! + 5!number=sum of (factorials of digits)
You can add a template to your HTML website in Notepad plus plus by adding a zen coding plugin in the notepad plus plus.