The GCF is 8rs.
Go with options...a.56 b.86 c.24 d.120 now i choose 24...ratio is 3:4:5..divide 24 by 3, 4 and 5,,, by these third man will get 10 rs..so the ans is 24
To find the total cost of the items used by the housewife, we multiply the quantity of each item by its price per kg and then sum these amounts. Wheat: 10 kg × Rs. 1.50 = Rs. 15.00 Fuel: 20 kg × Rs. 2.00 = Rs. 40.00 Sugar: 5 kg × Rs. 1.50 = Rs. 7.50 Oil: 2 kg × Rs. 2.00 = Rs. 4.00 Adding these together, the total cost is Rs. 15.00 + Rs. 40.00 + Rs. 7.50 + Rs. 4.00 = Rs. 66.50.
The cost of the goods supplied to Mohan is Rs 600. With a 10% markup, the selling price before discount is Rs 660 (Rs 600 + Rs 60). After applying a 5% trade discount, the final invoice amount is Rs 627 (Rs 660 - Rs 33).
Rs 40101 thousand
Reflexive
The GCF is 5.
1.8 gm - Rs 6/- 8gm - Rs 15/- 18gm - Rs 24/- 100gm - Rs 120/-
a 95 rs is 140hp but with time that slightly decreases
Rs.16320 (24K/8Grms) Rs.1870 (22K/1Grm) Rs.14960 (22K/8Grms) (2-February-2011)
Rs:- 26345.00
24 x 4.25 which equals 102 Rs
Rs.2500/- in jaipur for 24 Hrs + Rs.10,000/- refundable security deopiste
Rs.2885 per Gram, 22Carat Rs.3150 per Gram, 24Carat (26-August-2012)
Rs. 7 Crore
on road 24 lack rs
24
Rs. 6 Crore to Rs. 7 Crore per MW