Basically, it takes a lot less land, a lot less time, and a lot less resources or inputs to get a pound of grain versus getting a pound of meat.
But here's the problem: meat comes from animals that need to eat plants in order to be "harvested" for their meat. Grain comes from plants (domesticated grasses) which are at the very bottom of the food chain and are eaten by animals. So quite frankly, the comparison is really an apples to lettuce comparison. It would probably be more fair to see whether it's cheaper to produce a pound of chicken versus a pound of beef than a pound of grain versus a pound of ambiguous meat.
Meat comes from any animal, from a deer to a chicken, thus can be produced in different ways. It doesn't always mean or have to be with grain; many animals can be raised for meat without using grain. And animals can be raised without costing the environment significant damage like is done with producing crops.
Crops need to be produced on land that is tilled, or soil exposed to erosion and heating, which makes for less land for wildlife to live from. This is an environmental cost that has not yet been assigned a dollar value. To add to this, there is also an environmental cost with producing these grains by use of fertilizer, fuel, and pesticides because they add to pollution to the air and harm soil microbes.
Arguably, with raising livestock on grain there is also an added environmental cost, especially those that are raised intensively or finished on high-concentrate diets like with cattle. While many animals, especially in North America, are raised this way, a number of livestock herds are not. Instead, they take advantage of the perennial nature of plants to regrow after grazing or after every spring to use as forage for the animals to harvest themselves. A lot less inputs, except electric fence and some time by the farmer, is needed to allow this to happen.
No doubt production costs (based only on economic data) for growing grains (which is around $300 to $500/acre) is still cheaper than even raising grass-finished (~$1557/head according to U of C Berkley) or grain-finished ($1,250/head according to Manitoba Agriculture of Manitoba, Canada), but if environmental costs were accosted to grain production and grain-finishing, both would be more expensive to produce than grass-finished beef.
No, pound is not a measurement unit in apothecary. In apothecary, the main units of measurement are grain, scruple, dram, ounce, and pound troy.
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find the better buy? ??i need help
1 pound of uranium 235 is approx. similar to 106 pounds of petrol.
A 100 pound propane tank can produce around 2,160,000 BTUs (British Thermal Units) of heat energy. This can vary slightly based on the quality of the propane and efficiency of the appliance using it.
It takes about 3-4 liters of petroleum to produce 1 pound of plastic. Petroleum is a primary raw material in the production of plastic, and the exact amount can vary depending on the type of plastic being made.
it takes 1 pound of grain to make 1 pound of bread.it takes 20 pounds of grain to make 1 pound of beef.
1 pound = 7 000 grain
they get 30 pound a weak
According to Producer's Rice Mills, there are over 29,000 grains in a pound of long grain white rice. You'd have slightly fewer for long grain brown, as each grain retains its bran layer. Short grain rice is 3-4 times shorter, so you'd have 3-4 times as many in a pound.
4-5 dollars
three
No, pound is not a measurement unit in apothecary. In apothecary, the main units of measurement are grain, scruple, dram, ounce, and pound troy.
A 'grain' is defined as 1/7000 of one pound. A 140 grain bullet weighs 1/50 pound or about 1/3 ounce. A grain is also about 1/15 of a gram. Grain weights are used most often for bullets and powder weighing under one ounce.
Find the local price per pound for the kind of grain you wish to buy, then multiply by 100,000.
Rice is typically cheaper then pizza. You can buy a 5 pound bag of rice for under $8.00.
In your sand sample, what is the average weight of a grain?
About 2.24 cups