The word 'per' means divided by. To find miles per hour, for example, you take the number of miles you traveled and divide it by the number of hours it took to travel that far. The answer will be the rate of speed you traveled, miles per hour. Apply the same thinking to your problem. Take the cost for the whole amount, and divide by the number of pounds you bought.
-4.25
£321.33 ($522.24) per pound at today's prices
The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
1.29 per pound equals 2.84 per kg.
Divide 9.38 by 2.5 to find cost per pound. Divide 2.5 by 9.38 to find mass per unit of currency.
To convert the cost per ton to cost per pound, you need to know how many pounds are in a ton. Since there are 2000 pounds in a ton, to find the cost per pound you would divide the cost per ton by 2000. In this case, $215.00 per ton would be $0.1075 per pound.
tin cost about $50.07 per pound
-4.25
Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.
It would cost $1.40 per pound.
Cost per pound divided by edible portion in percent = cost per pound of edible portion example: a crown roast cost $9 per pound, the edible portion is 60%. $9/.60 = $15 per edible pound
In Australia it is very expensive. The average cost is $98 per pound.
Titanium can cost up to 69$ per pound
in western Canada they are about $2 per pound
65$ per pound
About 69 dollars per pound
The cost of germanium per pound can vary depending on market conditions, but as of 2021, it can be typically found to be in the range of $600 to $800 per pound.