The word 'per' means divided by. To find miles per hour, for example, you take the number of miles you traveled and divide it by the number of hours it took to travel that far. The answer will be the rate of speed you traveled, miles per hour. Apply the same thinking to your problem. Take the cost for the whole amount, and divide by the number of pounds you bought.
Chat with our AI personalities
-4.25
£321.33 ($522.24) per pound at today's prices
The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
1.29 per pound equals 2.84 per kg.
Divide 9.38 by 2.5 to find cost per pound. Divide 2.5 by 9.38 to find mass per unit of currency.