The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
The unit rate of 13 dollars for 4 pounds is 3.25 dollars per pound.
The rate is 1 battery for 2 dollars.
the exchange rate varies daily; curently 1 euro is 1.37 US dollars. 1euro/kg x 1.37 dollars/euro x .454 kg/pound = 0.62 dollars/pound ( 62 cents/pound)
The sales tax rate is 2.9%
In order to answer this correctly - we would need to know what the tax rate is ! For example, if the tax rate was 5%, the total for 18 dollars would be 18.90 - However - if the tax rate was 8%, on 18 dollars that would be a total of 19.44 !
The unit rate of 13 dollars for 4 pounds is 3.25 dollars per pound.
About 5 dollars to the pound.
2.99/2.5=1.196, so about $1.20 per pound of apples.
The exchange rate from pounds to dollars changes daily depending on the worth of the dollar and pound respectively. Currently for every 1 pound, you get 1.53 dollars.
It refers to how many dollars you would get if you exchanged some foreign currency for dollars. For example, the exchange rate for GB pounds is currently 1 pound for 1.53 US dollars
The dollar-pound exchange rate constantly fluctuates, but in 2011 the range was about 1.5 dollars per UK pound. That would make $59000 about £ 38,000. (To find the current rate, see the related link below)
To find the rate of 7.96 per pound for 5 pounds, you would multiply the rate by the quantity: Rate × Quantity = Total price 7.96 per pound × 5 pounds = Total price Therefore, the total cost for 5 pounds at a rate of 7.96 per pound would be 39.80.
The exchange rate for the pound to the dollar, as of the middle of 2013, is approximately 1.54 US dollars to 1 pound. This rate has remained stable for the past few years.
The rate is 1 battery for 2 dollars.
$3.44
20 pound or 35 dollars.
The exchange rate changes daily. The current exchange rate (Jan 2010) is 1.67 dollars to the pound. just multiply your dollars by that and you will have your answer.