15 apples.
A pear is the same price as three apples. He would buy 9 pears and 9 apples.
how many apples costing 8 cents can i buy with 50 cents 50 multiply by 8=400
Kilograms. Although they are often bought by number.
Go under the breeding tan, then click on the store. It will come up with a list of things you can buy, click on apples and decide how many to buy.
36 pies
six (6)
cider
In 1930, you could buy a pound of apples for eleven cents. If you wanted to buy a single apple from a street vendor, it would cost you a nickel.
6 apples 8x6=48
At the grocery store you would almost always buy them by the pound. Wholesalers would probably buy them by the bushel. (A common harvesting practice.) A street vendor would sell them by the unit (so much for each apple). When selling apples to an applesauce or cider factory it would be by the ton.
At the rate of 3 apples for 10 cents, each apple costs approximately 3.33 cents. With 60 cents, you can buy 60 / 3.33, which equals about 18 apples. Therefore, you can buy 18 apples for 60 cents at that rate.
to buy snap apples you have to be a member