swag swag chef knife ########################################################################################################################################################## ask angela for more information
no
the answer is 4 pounds because for every two apples you buy you get one
about 1.1 pounds for apples on the larger side organic apples are about .8 pounds. anything else is in between that. did this help? i hope so ! call me for more: 438 389 4792
3 apples to 1 poundTherefore 3 x 4 = 12 apples
twenty cents
3 cups of sliced apples = 1 pound
3 pounds of apples weigh more than 50 ounces of feathers.
1
That would depend on the type of Apples, the size of the Apples, and how well the juice has been filtered. 1 large apple equals 2 cups sliced or chopped or 1 1/2 cups finely chopped or 1 1/4 cups grated or 1/4 cup sauce. 1 medium apple equals 1 1/3 cup sliced or chopped or 1 cup finely chopped or 3/4 cup grated or 1/2 cup sauce 1 small apple equals 3/4 cup sliced or chopped or 3/4 cup finely chopped or 1/2 cup grated or 1/3 cup sauce 1 pound apples equals 4 small apples or 3 medium apples or 2 large apples 1 (9" or 10") pie equals 2 1/2 pounds (4-5 large or 6-7 medium or 8-9 small apples) peck equals 10 1/2 pounds bushel equals 42 pounds (yields 20-24 quarts of applesauce)
The cost of 2 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs around $1 to $2. Therefore, 2 pounds of apples may cost anywhere from $2 to $4.
1 metric ton is 2,204.62 pounds.
1