The cost of 2 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs around $1 to $2. Therefore, 2 pounds of apples may cost anywhere from $2 to $4.
Chat with our AI personalities
Two pounds of apples costs 20 bananas.
A stupid question without enough information equals a stupid answer!
Apples/Cost = 12/6 = 2 So 3 pounds of apples would cost 3/2 = 1.5 units.
17 would cost 42.5
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2
If you have 2 Apples and you add 2 Apples then you would end up with a total of 4 Apples.
Treat it as a simultaneous equation and it works out as: Oranges = 0.10 each Apples = 0.20 each