I like to use one every two feet, so you will need 8.
If you are using PVC, hammer half inch rebar into the ground on either side of the driveway. A 4 foot piece hammered 2 feet into the ground will do a great job.
Staymatt driveway material costs slightly more that regular asphalt. Depending on area and complexity of the driveway, it was cost about 4 to 6 dollars per square foot.
The exact cost will depend on the size of the driveway you want done. It usually averages from $2.50 to $4.00 per square foot.
3.00 to 4.00
It costs an average of $3.10 a square foot for asphalt. It costs on average $4.85 a square foot for concrete.
Multiply length times width. IF your driveway was 1 foot thick that would be the number of cubic feet of concrete. HOWEVER- it is only 4 inches thick. That is .33 ft (one third of a foot). So take your answer you got from multiplying LxW, and divide by 3. That will be the number of cubic feet of the driveway's volume.
1/8" to 3/16" per lineal foot is best.
If its on his property line and there is no easement then the only thing you can do about it is flip him the bird when he drives by.
In Memphis, TN the cost of having a professional contractor pour concrete on a driveway averages from $5 to $9 per square foot. The addition of a sealant to preserve a driveway can cost as much as $18 per square foot in Memphis, TN.
The plural form is feet; for example:"You have two feet, one foot on each leg.""This driveway is five feet long, is it big enough for our car?".
0
If it is then find out where to get it and then get it!