answersLogoWhite

0

You can't exactly buy a half square foot panel by itself off the shelf, and what good would it do?

Harbor Freight Tools sells a kit with approx. 9 square feet of panels, inverter, etc. for $190

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the average price of solar panels?

Cheap not good ones are from 50.00 to around 80. Goodish and great ones run from 100 to 800.


What is the cost of 33 pieces of paneling 2 foot wide and 5 foot long at a cost of 30 cent per square foot?

1 piece = 2 foot x 5 foot = 10 square feet 33 pieces x 10 square feet = 330 square feet 330 square feet x 0.30 = 99.00


How much does paneling weigh?

The weight of paneling can vary depending on the material it is made of and its thickness. On average, wood paneling can weigh around 2-4 pounds per square foot, while other materials like MDF (medium-density fiberboard) can be lighter, weighing around 1-2 pounds per square foot. It is best to check with the manufacturer for the specific weight of the paneling you are considering.


What is the cost of a roof per square foot?

what is the cost of a roof per square foot


How much does it cost to sand a 180 square foot room if the cost is 3.50 a square foot?

630


What is the construction cost per square foot in asheville NC?

The construction cost per square foot in Asheville, North Carolina is about $88 per square foot. This means a 3000 square foot building would cost about $264,000 to build.


What is the cost per square foot for a 1000 square foot house that costs 5500000?

1000 square foot cost 5 500 000. Every single square foot must cost 1 part in 1000 of those 5,5 million. So you get this (Let´s call - very originally - the cost for 1 square foot "X") X = 5500000 / 1000 = 5000 cost per square foot = 5000


Commercial construction average cost per square foot Arizona?

The commercial construction cost per square foot in Arizona will average at about $101 per square foot. This means a 3,000 square foot building should cost about $300,000 to build.


What is the average cost per square foot for warehouse storage in Michigan?

The average cost per square foot for building a house in Wisconsin is about $110. This means a 1000 square foot house would cost about $110,000 to build.


How much does a square foot of land cost?

That depends on the location. A square foot of land in Nigeria will be different cost-wise than a square foot of land in Boise, Idaho.


What is cost per square foot to frame a home in Illinois?

The cost per square foot to frame a home in Illinois is about $98. This means to frame a 1800 square foot home, it would cost about $176,400.


What's the cost for a square foot of perforated metal sheet?

What does perforated sheet metal cost per square foot.