Oil is a generic term which covers a very wide range of products - with different densities. It is, therefore, impossible to give a single answer to the question.
$2 per lb
$8.00 per lb.
$0.20 per lb
.64 per lb
Around $4.99 per lb- marinated.
it costs $5.99 per lb
$1.60 per pound
Price per pound of what? Question needs more direction.
If 2.6 lb is sold for $15.55 then the cost per lb is 15.5 ÷ 2.6 = $5.96
Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb
Oranges in Mexico cost MXN 13.90 per kilogram, or approximately 2.35 cents per pound (USD/lb).
2.50 per lb