answersLogoWhite

0

Let the apples be 'A' pence per lb

Bananas cost: (A-30) pence per lb

Cherries cost: (A+72) pence per lb

Cost of 2 lb of apples = 2A

Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30)

Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72)

But: 2A+3(A-30) = 2(A+72)

So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78

Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the total price of one dozen apples that cost 25 cents each?

To find the total price of one dozen apples that cost 25 cents each, you would multiply the cost of one apple by the total number of apples in a dozen. In this case, 25 cents multiplied by 12 apples equals $3. Therefore, the total price of one dozen apples that cost 25 cents each is $3.


A fruit seller sells 5 apples at the cost price of 6 apples find his profit percent?

20 %


How much does 2 pounds of apples cost?

The cost of 2 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs around $1 to $2. Therefore, 2 pounds of apples may cost anywhere from $2 to $4.


If 100 apples cost 4 Pounds what is the cost of one apple?

It is 4 pence: an unlikely price in 2017!


What is the cost of four bananas?

The price varies hugely throughout the world. In the UK bananas cost from 20 pence to 60 pence approximately. In the U.S. the price is between 50 and 60 cents a pound in the Midwest, but it varies in different parts of the country. In Rodrigues, a small island where bananas can be grown, the price is MUR 2.00 on average, which equals .05 euro. The price will be different for countries which export and depending on the demand.


What was the price of 6 apples in 1977?

In 1977, the price of apples varied depending on the region and market conditions, but on average, a dozen apples cost around $0.60 to $1.00. This means that the price for 6 apples would have been approximately $0.30 to $0.50. Prices could fluctuate based on factors such as seasonality and supply.


How much do cherries cost?

$3.00


What is the cost of 5 apples?

The cost of 5 apples would depend on the price per apple. If each apple costs $1, then 5 apples would cost $5. However, if the price per apple is different, then you would need to multiply the cost per apple by 5 to determine the total cost of 5 apples.


What was the Price of apples in 1930?

In 1930, you could buy a pound of apples for eleven cents. If you wanted to buy a single apple from a street vendor, it would cost you a nickel.


If bag of cherries weighing 1kg costs 6.00 How much would 5lb of cherries cost?

If bag of cherries weighing 1kg costs 6.00, then a bag weighing 5lb of cherries would cost about 13.62. 1 lb. is equal to 0.45 kgs.


If 1kg bananas cost R7.00 and 3kg bananas cost R20.00 how much would 6kg cost?

R38.50


What is the cost of 17 apples if 2 apples cost 5?

17 would cost 42.5