The answer will depend on where in the world you are trying to buy them.
1 lb of said bananas would cost 28 cents. Divide 98 by 3.5 and you will have the answer.
60
Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb
Today it's a $1. a pound
it cost 25 cents in 1995.
25-100 or so
25-100 or so
25 lb is approximately 11,340 grams.
I'm unsure what type of bananas you mean; Organic, Fair trade, Non-fair table and Organic. Use this website : Mysupermarket.com, It gives you the prices of huge UK supermarkets on bananas.
25 kg = 55.1155 lb
about 6.00
$5.00