answersLogoWhite

0


Best Answer

1 metre = appox. 3.281... feet

So, 1 square metre = approx 10.764... square feet.

So $3 / 10.764 = about 28 ¢.

User Avatar

Wiki User

14y ago
This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If a tile cost 3 dollars for 1 square meter what would 1 square foot cost?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much would it cost to make satin chair covers?

From a few dollars a square meter to thousands of dollars per square meter, all depending on the quality.


What would it cost to carpet if carpet was 25 dollars a square meter?

The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).


How much would it cost to carpet a room 5 meters by 3 meters at 8 per square meter?

120 dollars


How do you calculate price per square meter?

To calculate the price per square meter, divide the total price by the total number of square meters. For example, if a piece of cardboard with an area of 10 square meters cost 5 dollars, the price per square meter would be (10 m2)/($5), which comes out to be 50 cents per square meter.


If carpet costs 9.99 a square yard how much would a square meter cost?

To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).


How do you Convert cost per square meter to cost per lineal meter?

The cost per linear meter is the cost per square meter times by the width of the roll.


What is the cost of 1 square meter if total cost of 15013 square meter is 1150000?

Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded


How do you calculate cost per sq. meter?

That would depend what information you are given. The cost of floor tiling is often already expressed per square meter. If you know the total cost of a certain floor, you can divide by the area to get the cost per square meter.


Cost of cowgrass per square meter?

Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.


One cubic meter of concrete costs 130 dollars what will be the cost per square meter of a poured wall 8 inches think?

Approximately $26.67 per Sq. Ft


How much would base board cost at 1.75 per meter for a 169 square meter room?

You need the width of the base board.


How do you convert the cost per square meter to the cost per square yard?

Multiply by 1.19599