answersLogoWhite

0


Best Answer

The cost per linear meter is the cost per square meter times by the width of the roll.

User Avatar

Wiki User

13y ago
This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you Convert cost per square meter to cost per lineal meter?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How do you convert the cost per lineal meter to the cost per square meter?

You cannot - you need information about the width.


If carpet costs 49.50 a square meter how much would a lineal meter cost?

0, because a lineal meter has an area of 0


If a meter cost 4.00 does a lineal meter cost 4.00?

Often yes. Particularly if it is fabric, carpet or other floor covering. But, to be safe, check that the given price is not for a square metre.


How do you convert the cost per square meter to the cost per square yard?

Multiply by 1.19599


If carpet costs 9.99 a square yard how much would a square meter cost?

To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).


If an article cost 12.95 a lineal meter how much is it a meter?

Linear metres and metres are the same measurement. The word linear is simply used to distinguish it from square metres or cubic metres. Therefore, the two are the same value.


What is the cost of 1 square meter if total cost of 15013 square meter is 1150000?

Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded


Cost of cowgrass per square meter?

Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.


What is a lineal meter?

The term lineal meter is used to describe the nominal length of an item. For example carpet maybe produced on a loom perhaps 4m wide. A lineal meter of carpet would be 1m long x 4m wide. Thus 4 lineal meters of this particular carpet would cover 16 square meters. In a similar fashion timber is often sold by the lineal meter which describes the cost per meter of length of the board. The board would have a width and if you were to the purchase timber to build a deck you would need to calculate the number of lengths of boards to cover the area of deck having taken into account the width of the board. When ordering you would ask for X lineal meters of the particular board. Obviously its important to know the particular specifications of the material you intend to use. For example not all carpet is produced on a 4m loom and so it is important to understand the effect of substituting different materials so that a material shortage or wastage does not occur.


How do you calculate cost per sq. meter?

That would depend what information you are given. The cost of floor tiling is often already expressed per square meter. If you know the total cost of a certain floor, you can divide by the area to get the cost per square meter.


How much does a square meter of mdf cost?

5


How much does titanium cost per square meter?

per square foot titanium cost on avg. $215