1 metre = appox. 3.281... feet
So, 1 square metre = approx 10.764... square feet.
So $3 / 10.764 = about 28 ¢.
The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).
To calculate the cost of a house per square meter, first determine the total cost of the house, including the purchase price and any additional expenses like renovations or fees. Next, measure the total square meter area of the house. Finally, divide the total cost by the total area in square meters to obtain the cost per square meter. For example, if a house costs $300,000 and is 150 square meters, the cost per square meter would be $2,000 ($300,000 ÷ 150 m²).
Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.
Multiply by 1.19599
Multiply 9*16 to see how much it would measure in square meters. Then, multiply it by 1.25 which is the cost of each square meter.
The cost would be ($25) multiplied by (the number of square meters to be carpeted).
From a few dollars a square meter to thousands of dollars per square meter, all depending on the quality.
120 dollars
To calculate the price per square meter, divide the total price by the total number of square meters. For example, if a piece of cardboard with an area of 10 square meters cost 5 dollars, the price per square meter would be (10 m2)/($5), which comes out to be 50 cents per square meter.
To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).
Well, darling, to convert cost per square meter to cost per lineal meter, you need to know the width of the material. Once you have that, simply divide the cost per square meter by the width in meters to get the cost per lineal meter. It's as easy as pie, honey. Just remember, math doesn't have to be boring!
Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded
That would depend what information you are given. The cost of floor tiling is often already expressed per square meter. If you know the total cost of a certain floor, you can divide by the area to get the cost per square meter.
Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.
Approximately $26.67 per Sq. Ft
You need the width of the base board.
Multiply by 1.19599