answersLogoWhite

0


Best Answer

Linear metres and metres are the same measurement. The word linear is simply used to distinguish it from square metres or cubic metres. Therefore, the two are the same value.

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2010-04-07 12:05:13
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards

J's study guide

2 cards

What is the name of Steve on minecraft's name

What is love

โžก๏ธ
See all cards

Steel Tip Darts Out Chart

96 cards

170

169

168

167

โžก๏ธ
See all cards

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If an article cost 12.95 a lineal meter how much is it a meter?
Write your answer...
Submit
Related questions

How do you Convert cost per square meter to cost per lineal meter?

The cost per linear meter is the cost per square meter times by the width of the roll.


How do you convert the cost per lineal meter to the cost per square meter?

You cannot - you need information about the width.


If carpet costs 49.50 a square meter how much would a lineal meter cost?

0, because a lineal meter has an area of 0


If a meter cost 4.00 does a lineal meter cost 4.00?

Often yes. Particularly if it is fabric, carpet or other floor covering. But, to be safe, check that the given price is not for a square metre.


What is a lineal meter?

The term lineal meter is used to describe the nominal length of an item. For example carpet maybe produced on a loom perhaps 4m wide. A lineal meter of carpet would be 1m long x 4m wide. Thus 4 lineal meters of this particular carpet would cover 16 square meters. In a similar fashion timber is often sold by the lineal meter which describes the cost per meter of length of the board. The board would have a width and if you were to the purchase timber to build a deck you would need to calculate the number of lengths of boards to cover the area of deck having taken into account the width of the board. When ordering you would ask for X lineal meters of the particular board. Obviously its important to know the particular specifications of the material you intend to use. For example not all carpet is produced on a 4m loom and so it is important to understand the effect of substituting different materials so that a material shortage or wastage does not occur.


What is the cost of 12 lineal ft of carpet sold at 4.62 per lineal foot?

55.44 units of currency.


When was Apple II first launched and what was the price?

The Apple II was launched in 1977. The cost was $1295.


What is the average cost per lineal foot for full depth saw cut in six inch concrete with limestone aggregate?

$.30


How much does it cost to caulk masonry joints per lineal foot?

how much to caulk floor joints per linear feet


What is the cost of 1 square meter if total cost of 15013 square meter is 1150000?

Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded


What is the cost of 1.5 meters of wood at 5.00 per meter?

7.5Cost =1.5 meter * 5/meter = 7.5


What is the cost of laying carpet per square meter in south Australia?

Remodeling a house can be fun. The cost varies, based on the type of carpet. It can cost between $5 per square meter to $25 per square meter.


Cost of cowgrass per square meter?

Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.


What is the average cost of concrete footings per lineal foot?

The average cost of concrete is 20 dollars per linear foot. This price does not factor in the cost of framing the footing or labor. The final estimate will include all concrete needed for the project.


How much does a cubic meter of water cost?

It depends on the cost of a gallon of water in your area. However, there are 264.2 gallons in one cubic meter.


How much does a meter parking ticket cost?

It depends on how you parked if you parked like and idiot it you cost $150 if your meter ran out it could be $25.


How much does a Nutone intercom cost?

A Nutone intercom is available in a lange price range at Amazon. The Prices are between $530 for the cheapest one and $1295 for the most expensive one.


How much per meter if you the cost per yard is 4.2905?

4.6921 per meter.


What is the cost of a co2 meter?

A carbon dioxide meter, or CO2 meter, costs a few hundred dollars. The most basic ones are around $200, while the most high-end ones can cost over $1000.


How much does a cubic meter of concrete cost?

The cost of concrete will depend on the grade of concrete used for the construction. TheM20 grade concrete will cost about Rs 2900 per meter cubic


How do you calculate total cost of 1 cubic meter reinforcement cement concrete of heavy foundation work?

You calculate the total cost of 1 cubic meter reinforcement cement for heavy foundation work by adding all of the costs. Essentially you would have to figure out the total of pounds of concrete for 1 cubic meter multiply that by the cost per pound and then add in the cost of labor it takes to pour 1 cubic meter.


If carpet is 11.26 per sq yard and the carpet is 12' width how much is it per lineal foot?

Every 9 inches of a roll with a 12-foot width is a square yard. This means every lineal or running foot of 12-foot wide carpet is 1 1/3 square yards of carpet. If carpet is $11.26 per square yard, a running foot of our carpet on the roll would cost about $15. The actual answer is $15 and 1 & 1/3 cents a lineal foot.


What is the cost per square meter?

2000


How much does sanded plywood cost?

How much dose plywood cost for 1 meter


What would be the cost of painting of a wall 5 meter long and 3 meter high to be painted the cost of painting one square meter is rupees 150?

5 x 3 = 15 15 x 150 = 2,250