The unit rate would be 3/4 per foot.
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
24.69/12 = 2.0575 per unit.
12/3 = 4 per unit.
There is no unit rate, but there are 24 markers per box if it is evenly distributed.
You have to know the conversion rate (like, 12 inches per foot or 100 centimeters per meter) and then just multiply the number you have in the larger measurement by the conversion rate: 2 feet * 12 inches per foot = 24 inches 135 meters * 100 centimeters per meter = 13,500 centimeters
1 feet= 12 inches
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
which is a unit rate 36 inches 3feet or 12 inches 1 foot
12/5 = 2.4 miles per hour.
1 cookie per 0.20
The unit price is 0.85 each.
250/12 = 20 and 5/6ths persons per bus.