answersLogoWhite

0

Comparing prices of goods.

Which is cheaper: ten dollars for a ten kilograms or 7.5 dollars for 7 kilograms? The way to answer it is to compare unit prices and these are examples of ratios.

A more complicated situation arises if there is another product costing 8 dollars for 15 pounds (mass, not currency).

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?