answersLogoWhite

0

Comparing prices of goods.

Which is cheaper: ten dollars for a ten kilograms or 7.5 dollars for 7 kilograms? The way to answer it is to compare unit prices and these are examples of ratios.

A more complicated situation arises if there is another product costing 8 dollars for 15 pounds (mass, not currency).

User Avatar

Wiki User

10y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

BlakeBlake
As your older brother, I've been where you are—maybe not exactly, but close enough.
Chat with Blake
MaxineMaxine
I respect you enough to keep it real.
Chat with Maxine
LaoLao
The path is yours to walk; I am only here to hold up a mirror.
Chat with Lao

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What are examples of ratios used in life?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp