answersLogoWhite

0


Best Answer

About 20 cents.

User Avatar

Herman Homenick

Lvl 9
โˆ™ 2021-10-16 15:38:19
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards

J's study guide

2 cards

What is the name of Steve on minecraft's name

What is love

โžก๏ธ
See all cards

Steel Tip Darts Out Chart

96 cards

170

169

168

167

โžก๏ธ
See all cards

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What did a dozen of eggs cost in 1941?
Write your answer...
Submit
Related questions

In 1941 what did a dozen of eggs cost?

About 20 cents.


What was the cost of the Dozen of eggs in 1941?

Rather than ask the cost, it is more meaningful to ask "Wow long did a person have to work to earn enough to buy a dozen eggs?".In the early 1940 the average pay was less than 50 cents an hour. Eggs were about 49 cents/dozen. his means you'd have to work an hour to buy a dozen eggs. In America in 2017 minimum wage is about 8$/hr and eggs about 3$/dozen. You have to work half an hour to buy a dozen eggs.


How much do a dozen of eggs cost in 1912?

A dozen eggs in 1912 cost only $0.40 for one dozen


What was the Cost of a dozen eggs in 2001?

Today, you can purchase a dozen of eggs for about 3 dollars. In 2001 a dozen of eggs cost about 90 cents.


How much did a dozen eggs cost in 1978?

A dozen of eggs cost 48 cents in 1978.


How much did a dozen eggs cost in 1950?

Well a dozen eggs cost around 0.26 cents in 1950. :)


What is the average cost for a dozen eggs in 1975?

The average cost for a dozen eggs in the US in 1975 was about .75 cents.


What was the cost of Eggs in 1971?

The cost for a dozen eggs were $0.62


What was the average cost of a dozen eggs in 1975?

I believe the average cost of a dozen eggs in 1975 was around $2.95 - $3.00.


Price of eggs per dozen?

The price of eggs per dozen will vary depending on location, store, and size of the eggs. On average, a dozen of medium eggs cost about $1.25 per dozen.


What was the price for a dozen eggs in 1948?

For a dozen eggs it cost only 58 cents.


What was the cost of a dozen eggs in SmartFoods in 2011?

Depending on the size of the eggs, from regular to jumbo, eggs cost between $1.75 and $2.99 per dozen in 2011.


What was the cost of a dozen eggs in 1982?

In 1982 the cost of eggs was $0. 65, the average wage was $20,171. Today the cost of a dozen eggs is $2. 00 and the average wage is $47,000.


How much did a dozen of eggs cost in 1970?

In 1970 the price of 1 dozen eggs was $0.62


What things cost in 1946?

A dozen eggs


What is the cost of 8 dozen eggs at R16.50 a dozen?

R132.00


How much does one egg cost if eggs sell for 1.08 a dozen?

If eggs sell for 1.08 per dozen, then 12 eggs cost 1.08. 1.08 divided by 12 is $0.09, the cost of one egg.


What was the average cost of a dozen eggs in 2004?

Cost of eggs in 2004: $.99


How much did eggs cost in 1932?

On average a dozen eggs cost 18cents in the U.S. in 1932. In 1972 the average cost was 52 cents a dozen. In 2012 the cost had risen to $1.61 to $3.50 per dozen depending on size.


How much was a dozen eggs back in 1965?

eggs were .31 cents a dozon in 1965 a dozen eggs cost .35 cents per dozen


Price of eggs in 1995?

Today, a dozen eggs can cost nearly three dollars. Back in 1995, a dozen eggs only cost a little above 1 dollar.


How much did a dozen eggs cost in 1989?

In 1989 the cost of a dozen eggs was about 96 cents. The price of that item has approximately doubled in the intervening years.


How much does a dozen eggs cost in 2005?

The cost of a dozen eggs was 1.27 in the year 2005. That same year stamps were .37 cents and a gallon of milk was 3.21.


How much did a dozen of eggs cost in 1990?

The cost of a dozen eggs in 1990 was about one dollar. A loaf of bread was about 1.57 and milk was around 1.42.


How much did a dozen eggs cost in 1959?

in 1959, a dozen eggs cost an average of $0.89. In the same year, the minimum wage was $1.00 an hour.