A unit rate is where there is the number 1 in a ratio. It basically means that you keep simplifying until you figure out how much there would be if there was just 1. Example: 1.) Josh's mom gave him 21 pieces of candy when he did 7 chores. How many pieces of candy would he have if he just did 1 chore? 7 7 1 ---- / ---- = ----- <- 1/3 is the answer 21 7 3 Hint: I'm assuming since you don't know what a unit rate is that you are still just a kid. When your teacher first teaches it, the 1 will probably be on the bottom. It can be on the top or the bottom just make sure to follow the orders it is on the problem or the order it asks for. Hope this helped :) -A
a unit rate describes how many units of the first type of quantity
It is called the unit rate and gives the number of the first unit for each one in the second.
Oh, dude, the unit rate of 3.98 is just 3.98. I mean, it's like asking what's the unit rate of one apple - it's just one apple, right? So, yeah, the unit rate of 3.98 is 3.98.
Ends over one
It is a unit rate.A unit rate.
A rate that has 1 unit as it's second term -Ex-5lbs at $1.45 per lb.(price per pound would stay same regardless of how many you buy). UNIT RATE
Yes, a unit rate can be a decimal
It is one form of a unit rate.
Unit Rates ... Is the rate for one unit of a given quantity. Unit means one .
It is the definition of a unit rate.
The rate for unit of a given quanitity called the unit rate.
It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.