answersLogoWhite

0

What is the rate per one unit?

Updated: 4/28/2022
User Avatar

Wiki User

11y ago

Best Answer

It is known as the unit rate.

It is known as the unit rate.

It is known as the unit rate.

It is known as the unit rate.

User Avatar

Wiki User

11y ago
This answer is:
User Avatar
More answers
User Avatar

Wiki User

11y ago

It is known as the unit rate.

This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the rate per one unit?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

Is 2.50 per gallon a unit rate?

Yes, a unit rate is the amount for one single unit. In this case, 'per gallon' indicates for 1 single gallon.


How do you Express each rate as a unit rate?

Well a unit rate is a rate of per one. So if say you get 4 cookies per two packets. The unit rate would be 2 cookies per packet or 2 cookies/packet


Is 55 miles per hour a unit rate?

Yes. It is the distance travelled in one unit of time.


How do you get a rate as a fraction?

Simplify the fraction to its simplest form.If this is 1/y then the unit rate is "1 unit per y units".If it is x/1 then the unit rate is "x units per unit".If it is x/y then the units rate is "(x/y) units per unit".


Unit rate for 9 per 12 feet?

The unit rate would be 3/4 per foot.


What is the unite rate for 811?

It is 811 per unit!


When a rate is written as money per item a unit rate is called?

Unit price


What is the unit rate 8.43 for 3 pounds?

The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.


Unit rate of 2736 8?

It is 342 per unit.


When 4 shirts for 32.00 rate and unit rate?

If 4 shirts cost 32 then the unit cost of one shirt is 8The currency used £32 or $32 is not stated.


What rate converts to a unit rate of 12.50 per hour?

$312.50 per 25 hours


What is the unit rate for 3 pounds?

The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.