answersLogoWhite

0

A + B + C

User Avatar

Wiki User

7y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is an example of a rate math problem?

Two apples cost $0.50, how much do fifty seven apples cost?


What is a math problem?

A math problem is any numerical challenge that you have to solve, written out in numbers or words. For instance, if you want to know whether two 8-inch pizzas is a better deal than one 12-inch pizza for the same price, or if you just want to know how many you will have if you take 3 whole apples and 9 half-apples to divide up among 12 kindergartners. A math problem could be as simple as 2 + 2 =, asking you to figure out what the answer is.


What is 5 kids divided into 12 apples?

0.4167


What does each mean in a math word problem?

In a math word problem, "each" typically refers to a quantity that is being distributed equally among a certain number of items or individuals. For example, if there are 12 apples and they are to be shared equally among 4 people, then each person would receive 3 apples. "Each" helps specify the individual portion or share of the total quantity in the problem. It is important to carefully consider the context of the word problem to accurately interpret the meaning of "each" in the given scenario.


What is 4a plus 3b?

4a+3b can not be algebraically simplified. It can be evaluated if you assign values to a and b.


How do you use math cubes to act a problem?

Get the total cubes you need and then subtract the given data (Example: Georgia has 30 apples in all. She has 10 red apples. So there is 20 apples left.). Then get the other given data ( Example: the number of green apples is 9 times the number of granny smith apples.). Then times it by a number (Example: 9x2=18 so there are 18 green apples and there are 2 granny smith apples, which equal 20 apples).


What is a story problem for math?

A story problem is a math problem written out in the form of a story. Instead of just writing the numbers, a story has the numbers hidden among the words. here is an example: 3 little pigs went to the straw house. they were eating 4 apples. then each pig took and apple and there was one left. how can they split the apple equally? The math problem here is 1 apple divided by 3 pigs, or 1/3 = ?


Apples were priced at 53 per poundWhat was the cost of 5 pounds of apples?

do the math and multiply 5x53


What does a zoologist have to do with math?

he has to be able to count the correct amount of bananas for the monkeys


Product in a math problem?

The product in a math is the answer to a multiplication problem.


How many bananas can Corey get to the marketplace?

This question comes from the Math Central website: "The problem is: Corey Camel's harvest, worth its weight in gold, consists of 3000 bananas. The market place where the stash can be cashed in is 1000 miles away. However, Corey must walk to the market, and can only carry up to 1000 bananas at a time. Furthermore, being a camel, Corey eats one banana during each and every mile she walks (so Corey can never walk anywhere without bananas). How many bananas can Corey get to the market? As a reminder we're told to save our notes as we work on the problem. I can't get past an answer of 0. Corey can only carry 1000 bananas and he eats one for every mile so by the time he gets to the market he has 0 bananas to sell and 0 bananas to eat to get him home."The answer given is 533. A long explanation of the math is also given.


What does at least mean in a math problem?

In a math problem, least means smallest.