It is 45/7 each.
It is 45/1.
The rate is 609 kilometers per 7 hours. The unit rate is 609/7 = 87 kilometers per hour.
152
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
~5.29 per minute.
17.75/7 = 0.25
It is: 6 to1
It is 1 in 7.
7 17?
Well, isn't that just a happy little math problem! To find the unit rate, simply divide the total number of customers by the number of days. So, 6840 customers divided by 45 days gives us a unit rate of 152 customers per day. Remember, there are no mistakes in math, just happy little accidents!
6
60 mph