answersLogoWhite

0

1.80 for 12 ounces is 1.50 per ounce is the better buy. 3.20 for 20 ounces is 1.60 per ounce.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Which one is a better buy a 10 ounce bag for 1.99 or a18 ounce bag per 299?

Make the bag size totals the same, then see price total: 180 ounce total = 10 ounce x 18 = 1.99 x 18 = 35.82 180 ounce total = 18 ounce x 10 = 2.99 x 10 = 29.90 so 18 ounce is cheaper.


Will you get a better deal if you buy one ounce of liquid or one ounce of powder?

There is no way to tell from the limited information you give.


If you a buy a 270-fluid ounce can of paint for 10.00 or a 2 gallon paint for 10.00 which is a better buy?

There are 128 fluid ounces per gallon. So a two gallon can of paint has 256 ounces. Looks like the 270 ounce can is a better buy.


Which one is a better buy 6 ounce of toothpaste for 2.30 or 12 ounce for 4.10?

Six ounces at $2.30 is 38 cents per ounce, and 12 ounces at $4.10 is 34 cents per ounce, so the 12 ounce tube would be the better buy. To calculate this for future reference, simply divide $2.30 by 6, which = .38 and divide $4.10 by 12, which = .34


Which is a better buy 1lb of walnuts for 3.49 or 10oz of walnuts for 2.49?

If you buy 2 of the 8-ounce packages, that will be 1 lb, and it will cost 2 x $5.18 = $10.36. Compare this to buy 1 of the pound packages which will cost $10.72. Looks like buying the 8-ounce package is a better buy. Looking at it another way, the 8-ounce costs 45.18/8oz = 0.648/ounce and the 1pound costs 410.72/16oz = 0.67/ounce, so again, it is cheaper per ounce to buy the 8-ounce package.


Which is the better buy 16 ounces for 336 or 24 ounces for 480?

To determine which is the better buy, calculate the unit price for each option. For the 16 ounces at $336, the unit price is $21 per ounce, and for the 24 ounces at $480, the unit price is $20 per ounce. Therefore, the 24 ounces for $480 is the better buy in terms of cost per ounce.


How much would a pound of marijuana cost?

An ounce is usually about 28 grams. Depending on where you buy it, it could range from $200 to $400. Usually probably about $320. 180 to 300 depending on potency there is even a strain that goes for 800 an ounce'''''DONT LISTEN TO THAT ANSWER.....IF YOU COME DOWN SOUTH YOU CAN GET IT FOR 80$$$$


A store charges 1.49 for a twenty ounce box of puff flakes and 1.72 for a 24 ounce box of the same cereal which is the better buy?

The second box


What product is a better buy 18 ounces for 3.25 or 32 ounces for 5.50?

Find out how much each ounce costs (3.99 / 24) vs. (5.94 / 35); whichever costs least by the ounce is a better deal.


Where do you buy an ounce of tobacco and a pipe?

america


How many calories is a cherrybakewell?

The ones that I buy in the supermarket have 180 calories each! The ones that I buy in the supermarket have 180 calories each!


How much does depleted uranium cost per ounce?

I have been able to buy it for about $285 per ounce.