24 ounces in terms of cost per ounce but 16 ounces in terms of absolute price.
Find out how much each ounce costs (3.99 / 24) vs. (5.94 / 35); whichever costs least by the ounce is a better deal.
2 qts. There are 8 fluid ounces in a cup, and 4 cups in a quart. So 2 quarts is 8 cups, times 8 fluid ounces per cup, is 64 fluid ounces.
A regular steak burrito typically weighs around 12-16 ounces, depending on the size and ingredients added.
A kitchen scale with an option to measure in ounces can be used to measure 3.75 ounces accurately. Alternatively, measuring cups with ounce measurements could also be used to measure 3.75 ounces by volume.
If you need 4 ounces of meat per person for 100 people, that means you need 25 pounds of meat.
The second one.
1.80 for 12 ounces is 1.50 per ounce is the better buy. 3.20 for 20 ounces is 1.60 per ounce.
15 for 1.79 is better as it is about 0.12 each, whereas 12 for 1.49 is about 0.124 each.
There are 128 fluid ounces per gallon. So a two gallon can of paint has 256 ounces. Looks like the 270 ounce can is a better buy.
Find out how much each ounce costs (3.99 / 24) vs. (5.94 / 35); whichever costs least by the ounce is a better deal.
They help you understand prices. In real life, if you want to buy water, but there are two different prices of water, one for 3 ounces, and the other for like 4 ounces, you have to use porportions to see which is the better buy
It is better to buy a 10oz box of cereal for 2.79 instead of a 13oz box for 3.99 because you are getting more ounces for your money.
The question cannot be answered because there is no information on the price. There is also no information on what it is you are buying: you would be foolish to buy 42 ounces of something like saffron, for example, because it would have lost most of its essential oils and flavour by the time you got round to using it. It would also cost a small fortune!
There are 16 ounces in a pound. Sixty-four Ounces divided by 16 ounces (one pound) equals four. You bought four pounds of grapes.
It weighs 16 ounces.
Most of the frozen chicken breasts I buy weigh in at 7 ounces, but range from 6-8 ounces. Most of the frozen chicken breasts I buy weigh in at 7 ounces, but range from 6-8 ounces.
Six ounces at $2.30 is 38 cents per ounce, and 12 ounces at $4.10 is 34 cents per ounce, so the 12 ounce tube would be the better buy. To calculate this for future reference, simply divide $2.30 by 6, which = .38 and divide $4.10 by 12, which = .34