1 liter is equal to 1000 cc (cubic centimeter)
Hence
Volume of tank = 600*1200*500= 360000000 cc
hence 360000000 cc = 360000 liters
Chat with our AI personalities
say x= the amount of water in one tank x+3000=6(x-3000) (you subtract 3000 from one tank and give it to the other) x+3000=6x-18000 21000=5x 21000/5=x 4200=x
2>9
none.... 'cause the acid would eat through the tank and seep into the water supply.
It would take 12.8pi minutes (about 40 min.) to fill the whole thing and 1111/15pi minutes (about 37 min.) to fill up 22 inches.
One-fifth of the tank