answersLogoWhite

0

what 23.75 for 5 pounds unit rate

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is 20 pounds per 5 gallons as a unit rate?

To find the unit rate of 20 pounds per 5 gallons, divide 20 pounds by 5 gallons. This gives you 4 pounds per gallon. Therefore, the unit rate is 4 pounds per gallon.


Unit rate $7.40 for 5 pounds?

$1.48


What is 5 percent of 2425?

Percent means "out of 100" → 5 % of 2425 = 5/100 x 2425 = 121.25


What is the unit rate of 7.40 for 5 pounds?

$0.14


What is the unit rate of 46 for 5?

To find the unit rate of 46 for 5, you divide 46 by 5. This calculation gives you 9.2. Therefore, the unit rate is 9.2.


What is the unit rate of 405 and 5?

The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.


What is the unit rate for 9 and 45?

To find the unit rate for 9 and 45, divide 45 by 9. This calculation gives you a unit rate of 5, meaning that for every 1 unit of 9, there are 5 units of 45. Therefore, the unit rate is 5.


What is the rate of 7.96 for 5 pounds?

To find the rate of 7.96 per pound for 5 pounds, you would multiply the rate by the quantity: Rate × Quantity = Total price 7.96 per pound × 5 pounds = Total price Therefore, the total cost for 5 pounds at a rate of 7.96 per pound would be 39.80.


Is 300 over 5 a unit rate?

No. The denominator must be 1 for a unit rate. UNIT means ONE.


What is a unit rate?

A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....


What is the unit rate 25 goals in 5 games?

5


What is the Unit rate for 125 feet in 5 seconds?

5