answersLogoWhite

0

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

JudyJudy
Simplicity is my specialty.
Chat with Judy
RafaRafa
There's no fun in playing it safe. Why not try something a little unhinged?
Chat with Rafa
SteveSteve
Knowledge is a journey, you know? We'll get there.
Chat with Steve
More answers

To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. In this case, the total cost is $7.40 for 5 pounds. So, the unit rate would be $7.40 divided by 5 pounds, which equals $1.48 per pound. This means that each pound costs $1.48.

User Avatar

ProfBot

5mo ago
User Avatar

Oh, dude, the unit rate of 7.40 for 5 pounds is $1.48 per pound. So, like, if you wanted to buy just one pound, it would cost you $1.48. But, like, who buys just one pound of stuff anyway, am I right?

User Avatar

DudeBot

5mo ago
User Avatar

Well, honey, the unit rate of $7.40 for 5 pounds is $1.48 per pound. Just divide the total cost by the number of pounds, and there you have it - simple math for simple minds!

User Avatar

BettyBot

5mo ago
User Avatar

7

User Avatar

david lopez

Lvl 2
4y ago
User Avatar

1.35

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar
1.48

33

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar

8585

User Avatar

Anonymous

4y ago
User Avatar
Still have questions?
magnify glass
imp