$0.14
Chat with our AI personalities
To find the unit rate, divide the total cost by the quantity. In this case, the total cost is $7.40 for 5 pounds. So, the unit rate would be $7.40 divided by 5 pounds, which equals $1.48 per pound. This means that each pound costs $1.48.
Oh, dude, the unit rate of 7.40 for 5 pounds is $1.48 per pound. So, like, if you wanted to buy just one pound, it would cost you $1.48. But, like, who buys just one pound of stuff anyway, am I right?
Well, honey, the unit rate of $7.40 for 5 pounds is $1.48 per pound. Just divide the total cost by the number of pounds, and there you have it - simple math for simple minds!
what 23.75 for 5 pounds unit rate
152/5 = 30.4 people per class.
assuming each book is one unit then 30/6 is $5 per book
300 Miles = 482.80 KM482.80/596.56 KMPH59.99 Miles per hour
The idea is to divide the number of inches of rain by the number of hours. That will give you the unit rain, in inches per hour.