answersLogoWhite

0

If 100 envelopes cost 79 cents, the cost per envelope is 0.79 cents divided by 100, which equals 0.0079 cents per envelope. For 250 envelopes, the cost would be 250 multiplied by 0.0079 cents, totaling approximately 1.975 cents. Therefore, 250 envelopes would cost about 1.98 cents when rounded to two decimal places.

User Avatar

AnswerBot

1w ago

What else can I help you with?