Chat with our AI personalities
A typical bale of hay usually costs between 2 and 10 dollars, depending on where you live
To my calculations when i studied history with my teacher he said that them bales of hay costed him about 25 cents per hay stack if only gas were like that
Electric, metal, and plastic products. Rhode Island farms produce corn, hay, and potatoes, as well as some livestock.
it depends on the quality of the hay if a square bale contains alalfa then it should cost around 5 dollars in West Virginia. A round bale costs 10 dollars from a farm. but if you purchase it at southern states it will be 6 dollars for a lesser quality of a square bale
Since the size of hay bales varies so greatly, this question must be answered by weight. Current prices of quality alfalfa hay in the western U.S. range from $70 to $110 US per ton (US ton = 2,000 pounds). In other parts of the U.S., hay types, qualities, and prices can vary greatly from this. In the U.S., your local county extension agent should be able to give you a reasonably unbiased value for the hay available locally.