answersLogoWhite

0

Divide the total price by the total number of units.

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the unit price of 5 for $9.45?

To find the unit price, divide the total price by the quantity. In this case, $9.45 divided by 5 equals $1.89. Therefore, the unit price is $1.89 per item.


What is usable unit price?

Price for foodstuffs etu, stated of shown as the cost per unit as per pound per kilogram.


How do you find the unit price of 9.38 for 2.5 lbs?

Divide 9.38 by 2.5 to find cost per pound. Divide 2.5 by 9.38 to find mass per unit of currency.


What it selling price per unit?

Selling Price per Unit is the amount of money charged to a customer for each unit of product or service.


What is sales price per unit?

Sales price per unit means the price of any single unit of product to be sold for example price of one air conditioner is 30000 etc.


Why do you divide to find out unit price?

Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.


What is the first step in finding the unit price on a bow of twenty pencils that are priced at 1.33 per box?

To find the unit price of the box of twenty pencils priced at $1.33, first, divide the total price of the box by the number of pencils in the box. This means calculating $1.33 ÷ 20. This will give you the price per pencil, which is the unit price you are looking for.


What is sales price per unit less total variable cost per unit?

Formula for Contribution margin is as follows: Contribution margin = Sales price - variable cost So as you can see from above formula that sales price per unit minus variable cost per unit is contribution margin per unit


What is the unit price if 4 pounds of fruit costs 6.48?

To find the unit price, divide the total cost by the total weight. In this case, the cost is $6.48 for 4 pounds of fruit. So, the unit price is $6.48 ÷ 4 = $1.62 per pound.


What does unit price?

Usually stated as price per unit: This is a generic term that is used by all levels of purchasing, manufacturing and sales in business. The Sales department will most commonly use price per unit (or unit price) but not exclusively. It just means what the price is per individual item be it a transistor, bag of peas or a 737 aircraft.


How do you find the unit price per pound of 5 pounds of ground beef?

Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.


If you bought 15850 units of stock at 0.225 per unit and then 13300 at 0.15 per unit what is the average price per unit?

0.30